Káva sa pre svoju unikátnu chuť stala pre mnohých z nás určitým symbolom začiatku dňa. Niektorí z nás si život bez nej dokonca nedokážu predstaviť. Vedeli ste že napríklad v Japonskom Hakone sa nachádzajú kávové kúpele v ktorých sa môžete kávy (ale aj vína a čaju) nabažiť nad dostatok. Či už teda patríte medzi nás kávičkárov alebo ste sa tu ocitli iba náhodou, dovoľte nám spríjemniť deň zopár faktami a zaujímavosťami o tomto lahodnom nápoji. Pôvod slova káva je ešte dodnes neznámy, avšak zdanlivo pochádza z názvu niekdajšej Etiópskej provincie Kaffa, ku ktorej sa viaže legenda z 9. storočia o pastierovi Kaldim, ktorému sa podarilo objaviť kávovníkové bobule náhodou, keď si všimol ako energicky sa jeho kozy správajú po ich konzumácii. Prvé dôveryhodné záznamy o pití kávy však pochádzajú až z polovice 15. storočia, zo sufijských chrámov v Jemene. Až tu sa tento nápoj začal pripravovať podobným spôsobom ako poznáme dnes – pražením zŕn a ich následným varením. Kávu súfiovia pili aby zabránili driemotám počas modlitieb. V Európe sa jej popularita začala šíriť až v 17. storočí, keď sa otvorila prvá európska kaviareň v Benátkach. V Taliansku v tom čase prevládala dilema či jej povzbudivé účinky nebudú prehreškom voči Bohu, avšak pápež Clement VIII rozhodol že tento nápoj je bezpečný aj pre kresťanov. Pitie kávy sa stalo masovou záležitosťou až v 19. storočí, predsa len dnes je káva na druhom mieste s najviac obchodovanými komoditami na svete, hneď po rope. Denne sa jej celosvetovo vypije približne 2,25 miliardy šálok. Prvenstvo v najvyššom počte vypitej kávy si poctivo drží fínsko s 12kg per capita, ročne. To znamená približne 120 až 140 espress mesačne, na jedného Fína. Nieje sa však čomu diviť, keďže populárnejším nápojom ako káva je v svete už len samotná voda. Koľko kávy však môže priemerný človek vypiť? EFSA uvádza ako bezpečný priemerný denný príjem kofeínu od 37 do 319mg u dospelého človeka, teda nie viac ako päť espress denne. Predávkovanie kofeínom (napr. viac ako 300 mg jednorázovo) sa prejavuje zrýchlením tepu, závratmi, bolesťami hlavy a úzkosťou. Kofeín v malých dávkach však povzbudzuje činnosť tráviaceho traktu, detoxikuje organizmus, rozširuje cievy srdca a mozgu. Káva sama o sebe a je potravina s najvyšším zdrojom antioxidantov a môže chrániť organizmus pred mnohými chronickými ochoreniami, cukrovkou a ischemickými chorobami srdca. The post Zaujímavosti o káve appeared first on Becafe.sk.
Dve blondínky sú na káve. Jedna sa pýta druhej: - Kde si sa narodila? - V nemocnici. - Chúďa a čo sa ti stalo?
prejsť na článokNeexistuje kávičkár, ktorý by bol šťastný pred svojou prvou šálkou kávy. Deň, ktorý nezačína šálkou kávy akoby ani nejestvuje. Podobne sa cítime všetci, na káve závislí ľudia, ktorí už nemajú ani snahu zatajovať to. Ako to vyzerá v hlave kávičkára, ktorý
prejsť na článokBezkofeínová káva sa v posledných rokoch teší vzrastajúcej popularite. Stále je však okolo nej veľa otázok a my sme sa rozhodli, že vám odpovede na najčastejšie z nich zhrnieme do krátkeho blogu.
prejsť na článokDomáce sušienky k popoludňajšej káve sú pohostením, ktoré máloktorý návštevník odmietne. Recept je jednoduchý a rýchly. Do ich výroby môžete zapojiť aj deti.
Či už hovoríme o organickej, bio alebo eko káve, všetky znamenajú to isté. Ide o kávy, ktoré sa vyrábajú ekologicky zodpovedným spôsobom. Pestovatelia, ktorí kávu pestujú, sa snažia zachovať kvalitu pôdy, vody a rešpektovať zvieratá a prírodu.
prejsť na článok