Príjem z prenájmu bytu

Príjem z prenájmu bytu si môžete znížiť hneď niekoľkými spôsobmi nezdaniteľnou časťou a výdavkami. Neplatí to však pre všetky nehnuteľnosti. Autor: Martina Raábová  (HN 30.01.2015) Ak ste vlani prenajímali byt či predali dom, mali by ste spozornieť. Do konca marca máte povinnosť podať daňové priznanie k dani z príjmov (tlačivo typu B), to však platí len vtedy, ak príjmy z týchto „obchodov“ neprekročili sumu 1 901,67 eura. Vo všeobecnosti platí, že príjem z prenájmu si môže daňovník znížiť o nezdaniteľnú časť, ktorá je vo výške 500 eur ročne. Výhodou však je, ak daňové priznanie podávajú napríklad obaja manželia, pretože si môžu toto nezdaniteľné minimum uplatniť až dvakrát. Podmienkou je však bezpodielové spoluvlastníctvo manželov, inak si úľavu nemožno odpočítať od príjmu viackrát. „Príjem z prenájmu si môžu manželia rozdeliť alebo v rovnakom pomere, alebo v inak dohodnutom pomere, ktorý je pre manželov výhodnejší,“ hovorí pre HN daňová poradkyňa Miriam Buliková. Dodáva však, že rovnakým dielom si potom musia manželia rozdeliť aj výdavky, ktoré súvisia s prenájmom. Až vtedy si môže každý z manželov uplatniť oslobodenie vo výške 500 eur, dokopy si tak hneď v úvode znížia základ dane až o tisíc eur. Základ dane z príjmu z prenájmu si môžete znížiť niekoľkými spôsobmi. Napríklad pri prenájme existujú dve možnosti – zaradiť nehnuteľnosť do obchodného majetku alebo ju nezaradiť. Aj však nehnuteľnosť nie je zaradená v obchodnom majetku, vytvára sa malý priestor na uplatnenie výdavkov spojených s prenájmom. Do výdavkov si tak môžete dať len tie, ktoré súvisia s riadnou prevádzkou – výdavky na elektrinu, plyn, kúrenie, vodné, stočné, náklady za užívanie spoločných priestorov či výdavky za zavedenie internetu. Ak je vaša nehnuteľnosť zaradená v obchodnom majetku, uplatniť si môžete okrem iného aj výdavky na obstaranie prenajímanej nehnuteľnosti (formou odpisov), výdavky na jej technické zhodnotenie, na opravy a udržiavanie nehnuteľnosti, daň z nehnuteľnosti, výdavky týkajúce sa úhrad do fondu prevádzky, údržby a opráv, ale napríklad aj poistenie prenajímanej nehnuteľnosti či úroky z úverov a pôžičiek, ktoré daňovník použil na kúpu prenajímanej nehnuteľnosti.

prejsť na článok

3d vizualizácia interiéru dvojizbového bytu s virtuálnou prehliadkou bytu.

3d vizualizácie dvojizbového bytu pre developera na podporu predaja bytových jednotiek. Vizualizácie boli vytvorené za účelom prezentácie na webových stránkach a takisto aj virtuálnej prehliadky bytu. Takisto aj virtuálna prehliadka bytu https:

prejsť na článok

Kroky prenájmu nehnuteľností

Ako dať do prenájmu alebo prenajímať nehnuteľnosť? Často sa stáva, že majiteľ nejakého domu, bytu alebo inej nehnuteľnosti, ktoré on sám nepoužíva,  radšej prenajíma, pretože od toho očakáva väčší profit, ako pri predaji. Tento proces ale potrebuje väčšiu

prejsť na článok

Plaťte menej za byt

Plaťte menej za byt. Tu je návod 30. januára 2015 Media monitoring Eva Ďurinová DANE A NEHNUTEĽNOSTI Čo všetko si môžete dať do výdavkov, ak ste vlani prenajímali byt či dom? Kedy z predaja nehnuteľnosti daň neplatíte? Aké máte povinnosti voči štátu?

prejsť na článok

3d vizualizácia interiéru bytu na Palárikovej v Bratislave.

3d vizualizácia interiéru bytu zhotovená pre architekta a koncového zákazníka. Vizualizácie interiéru bytu v Bratislave. Pohľad zo schodov. Vizualizácia vstupných schodov a presklenie Interiér 3d vizualizácia kuchyne 3d vizualizácia kuchyne v interiéry

prejsť na článok

Projekt Sculpture

Zadanie Kompletná rekonštrukcia bytu Lokalita Poprad O

prejsť na článok